Aktif Filitre Devreleri

Bir biyomedikal işaretin iki özelliğinden söz etmek mümkündür. Birincisi, çok küçük genliğe sahip olması dolayısıyla gürültü kapmaya müsait oluşu, ikincisi ise, çok çabuk değişen bir harmonik içeriğe sahip olmasıdır.
Kompleks bir biyomedikal işaretin frekans bileşenleri incelendiğinde frekans spektrumunun bir F min ve F max frekansına sahip olduğu görülür. İşaret yükseltme ve işaret işleme devrelerinde işaretin parazitlerden arındırılması ve gürültü bağışıklığının sağlanması için sahip olduğu frekans bandının gerekli olan bölümünün yükseltilmesi gerekir. Bu amaçla kazanç karakteristiğine frekansla değişen bir seçicilik özelliği ilave edilmelidir. Diğer bir deyişle, işaretin aktif olarak filtrelenmesi gerekir. Filtre devresi, direnç ve kondansatör gibi pasif elemanlarla kurulur. Aktif filtrede bunlara ek olarak gerilim kazancı ve sinyal yalıtımı veya tamponlama için bir işlemsel yükselteç kullanılır, kazanç-frekans (A-f) karakteristiği işlenmek istenen işaretin frekans spektrumuna bağlı olarak aşağıda çizilen dört şekilden birine uyabilir. Burada çizilen karakteristikler idealdir. Ancak pratikte bu ideal karakteristiklere ne kadar yaklaşıldığı önemlidir.


Yazının Devamı...
Makale No: 40|Yorum Oku/Yaz:| Tarih: 13 Oct 06 | Yayinlayan :Yasin Çağan | Gönder | yazdırYazdır |  Bu haber öğesinin pdf dökümanını oluşturKaydet   
e107 CMS sistemi kulanılarak yapılmıştır ve yayınlanan materyaller GNU Genel Kamu Lisansı ile korunmaktadır.

Theme created by Free-Source.net
Tarama süresi :4.4792saniye,1.4627bu sorgu için.VT sorguları :24. Bellek Kullanımı :958,464b