Forumlar
Moderatörler: Yasin Çağan, yavuznuri, Kadir, Fox
Yazar Mesaj
sidneh
09 Dec 11 saat: 10:27
Kayıtlı Üye #5572

Üniversite:: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
Merhaba arkadaşlar,Ben Gözde ATEŞ, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde son sınıf öğrencisiyim. Bitirme projesi olarak puls oksimetre cihazının tasarımını yapmaktayım. Şu anda simülasyon aşamasındayım ancak bir problemim var. 
Puls oksimetre cihazının devresini Multisim (Electronic Workbench) programında yapmaya çalıştım ancak ne yaptıysam red ve IR ledlerden gelen sinyalleri elde edemedim. Ekte çizdiğim devreyi gönderiyorum.

Normalde kuracağım devrede led ve fotodiyot olmayacak çünkü sensörü hazır satın aldım. Ancak simülasyon aşamasında sensör koymam imkansız olduğundan devreyi ledler ve fotodiyotla kurdum. Yine de çıkışları alamadım.
Yardımlarınızı veya tevsiyelerinizi bekliyorum.

En Üst
Kadir
10 Dec 11 saat: 13:04

Kayıtlı Üye #787

merhabalar, proteus programını kullanmayı biliyor iseniz bir de orada dener iseniz, belki bir sonuç alabilirsiniz...
herhangi bir sorunda tekrar bize yazarsanız elimizden geleni yapabiliriz...
En Üst
Website
sidneh
10 Dec 11 saat: 20:03
Kayıtlı Üye #5572

Üniversite:: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
Proteus programını biliyorum ama onda gereken LEDleri ve fotodiyodu bulamadım.
En Üst
Kadir
11 Dec 11 saat: 17:26

Kayıtlı Üye #787

proteus programında gerekli olan tum elemanlar mevcuttur, sanırım sizin sürümünüz eski o yuzden kutuphanesi geniş değil! görüntülü simülasyon için en uygun programdır. Özellikle pic için gerekli olan tüm simülasyonları içerisinde yapabilirsiniz.
LED içinde proteus programında optoelectronics kategorisinde ki elemanlara bakarsanız simülasyonlu led ve foto diyot bulabilirsiniz...

kolay gelsin.
En Üst
Website
sidneh2
12 Dec 11 saat: 16:28
sidneh2
Kayıtlı Üye #6158

Üniversite:: İstanbul Teknik Üniversitesi
Ben Gözde, sidneh'den giriş yapamadığım için yeni üyelik almak zorunda kaldım. (Kullanıcı adı/şifre kombinasyonu kullanılıyor diyor) Optoelectronics kütüphanesini inceledim ancak sadece RED LED'i bulabildim. IR LED ya da fotodiyota rastlamadım. Normal LED'in de dalga boyunu nerden değiştirip kırmızı ya da IR led olarak ayarlayacağımı da bualamdım. İçinde PIC de olduğundan ben de simülasyonu proteus ile yapmak istiyorum ancak yukarıdaki nedenlerden ötürü yapamıyorum.
Proteus 7.5 kullanıyorum.

[ Düzenlendi 12 Dec 11 saat: 16:29 ]
En Üst
Kadir
12 Dec 11 saat: 21:46

Kayıtlı Üye #787

proteus 7.6 da bu elemanlar mevcut hem IR led hemde simülasyonlu led leri bulabilirsiniz. Birde onu kurmayı deneyiniz.Tekrar bir sıkıntınız olursa bana mail ile ulaşın daha net bir yardımda bulunmaya çalışırım...

iyi günler dileğiyle iyi çalışmalar...
En Üst
Website
This post has been thanked 1 time
zeynep1
11 Dec 13 saat: 21:46
Kayıtlı Üye #8173

Üniversite:: kırıkkale üniversitesi
Merhaba Gözde hanım , kırıkkale üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği son sınıf öğrencisiyim ve pulse oksimetre projesi üzerinde çalışmaktayım. Bu konuda sizin makalenizi de inceledim .Sizin burda bahsettiğiniz problemin aynısıyla karşı karşıyayım bende proteustan yanıt alamayınca multisimde denedim ,sadece kullandığımız opamplar farklı ama bende sonuç alamadım ,problemi nasıl çözdüğünüze dair yardımcı olabilirseniz eğer çok sevinirim .
En Üst

Hızlı Geçiş:     En Üst

Bu konuyu uzaktan oku: rss 0.92 Bu konuyu uzaktan oku: rss 2.0 Bu konuyu uzaktan oku: RDF