Forumlar
Moderatörler: Yasin Çağan, yavuznuri, Kadir, Fox
Yazar Mesaj
aytserko
15 Jan 10 saat: 06:23
Kayıtlı Üye #3070

Üniversite:: İstanbul Üniversitesi
Merhabalar;

Uzun zamandır forumda birşey yazamıyordum.Bilen arkadaşlar vardır kendi işimi kurdum ve zamanımın çoğunu ayakta kalmak için harcıyorum.herneyse sizlerle uzun bir yazı paylaşacağım.Bildiğiniz gibi radyolojide gelinen son nokta DR teknolojisi.Bu konu hakkında çok geniş bir çalışma yaptım.Halen de yapıyorum.2010 ve 2011 de yoğunlukla satılacak olan bu cihazlar hakkında yaptığım çalışmalarımı sizlerle paylaşacağım.Konu çok uzun ve ayrıntılı olduğu için öncelikle sorunuz varsa onlardan başlamak isterim.Bu başlık altında yazarsanız en kısa sürede yanıt vereceğimden emin olabilirsiniz.

Not:Dicom görüntüleri CD ye yazdırmak için bir CD Robot dist. aldım.Fiyatları uygun.Bu konuda çalışma yapmak isteyen arkadaşlar varsa bunun hakkında da bilgi verebilirim.

iyi çalışmalar
En Üst
yavuznuri
18 Jan 10 saat: 09:19
Site Ana Yöneticisi

Kayıtlı Üye #4

Üniversite:: UCLA (University of California-Los Angeles)
paylaşımlarını bekliyoruz..
En Üst
Website
aytserko
26 Jan 10 saat: 09:33
Kayıtlı Üye #3070

Kusura bakmayın normalde açılan konulara cevap geldiğinde mail geliyrdu am bu sefer ya gelmedi ya ben atladım neyse:

Şimdi öncelikle çevrim teknolojileirnin mantığından bahsetmek istiyorum.Bildiğiniz gibi radtolojide ilk başlardan yakın zaman kaar kullanılan sistem X ışınının önüne konulan objeleri delip geçmesi ve sonrasında bu x ışınının kasetlerdeki ranfansatörler aracılığı ile odaklanıp parlama yapması sonrasında filimde yanma.Sonuç olarak bunun banyo edilmesi ve yanan kısımlarla yanmayan kısımlar arasında ki gri skala farklılıklarından kaynaklanan görüntü.

Zaman değişiyor ve yeni teknolojiler üretiliyor.Bu kapsamda radyoloji bu değişimden doğrudan etkilenen bir branştır.Önce filimlerin bir tarayıcı modül aracılığı ile taranarak digital hale gelmesi çıktı.Bu sistemler basit ama kullanışlı olduğu kadar da gereksiz di.Çünkü ıslak banyodan elde ettiğiniz görüntüyü tarayarak digital etme işi bir çevrim teknolojisi değildir.Bunun bir çevirm olabilmesi için çevrim esnasında maruz kaldığı methotlara göre bazı değerlerin belirtilebilmesi gerekir.Nedir bu değerler;

Flat panel teknolojini anlaybilmek için basit bir model var.Aslında sadece flat paneller için değil genel anlamı ile X ışının objelerin içinden geçtikten sonra oluşturduğu görntüleri adından da anlaşılacağı gibi görünür olan enerjiyi görüntülemeyi amaçlar.kısa bir örnekle açıklarsak eliniz de bir ranfansatör var ve bu ranfansatörün mavi yada yeşil olduğunu bilmiyorsunuz diyelim.Işığı biraz kısarak x ışını tüpünün altına ranfansatörü koyarsanız ve exposure yaparsanız ranfansatörde ki renk parlamasını görürsünüz.Ranfansatör aslında bir çeviricidir ve gözle görünmeyen X ışınını gözle görünür ışık enerjisine çevirir.

Yeni eski teknoloji ne olursa olsun X ışını X ışını olarak kaldığı sürece çevrimler birbiri ile örtüşeceltir ve örtüşmek zorundadır.

Flat panel ve ccd teknolojisinde de asıl mantık budur.X ışını farklı şekillerde enerjiye çevirerek bunu işleme tabi tutmak ve görüntü elde etmek.

Sanırım bu kadar giriş yeter.

Çevrim teknolojisi iki ana başlık ve diğer alt başlıklarda incelenebilir.
Ana başlık olarak Flat Paneller ve CCd ler olarak ayırabiliriz.
Flat panelleri de alt başlık olarak iki başlıkta Direct çevrim ve indirekt çevrim olarak açıklayacağım.

Bu kısıma kadar soru varsa cevaplamak isterim.Sonrasında grüntü çevriminde kullanılan metodları ve baz alınması gereken kriterleri yazacağım.
En Üst
This post has been thanked 2 time
aytserko
29 Jan 10 saat: 09:03
Kayıtlı Üye #3070

Madem herhangi bir soru yok yazımıza devam edelim.

Radyoloji siyah ile beyazdan oluştuğu için kullanılan bütün terim ve rakamlar bunun üzerine kuruludur.

Digital Radyografide;
Pixel,micron,bit,dpi,dqe,spasyal rezolüsyon,mtf,snr....... gibi birçok terim ile sistemin kalitesi anlatılır.Bugün bu terimlerden bahsedeceğim.

Pixel:Sayısal bir görüntüyü oluşturan en küçük birimdir.Bir pixel 3 iyon damlasından oluşur.Pixel kelimesi ingilizce de pixture element kelimesinden türetilmiştir.picture a pix dedikleri için pix-element.PİXEL. neyse önemli değil zaten.:)

Micron:Bir pixelin boyutunu ifade etmek için kullnılan birimdir.Digital mammografide 25-100 micron.Genel radyografide 140-200 micron kullnılır.Görüntüdeki görülebilen minimum kalsifikasyon boyutu olarak ta açıklanabilir.mammografi de ki kalsifikasyonların ayrımı o bölgede oluşan kitlelerin yapısının hücre yapısı ile çok benzerlik gösterdiğinden ayırt edilmesi ayrıca uzmaknlık gerektirdiği için görülebilen micron boyutu minimum olmalıdır.Tabi burada insan gözünün görebileceği micron boyutu da önemlidir.?

BİT:Gri skalada ki ton farklılıklarını ifade eder.12 bitlik bir görüntü 2 üzeri 12 dn 4096 ton eder.14 bitlik görüntü 2 üzeri 14 ten 16384 ton eder.Buradaki 4096 ve 16484 görüntüde oluşan ton farklılığıdır.Aynı zamanda kontrast rezolüsyonu olark ta adlandırılır.Dinamik range olarak ta geçer.

DPİ:BU terimi resim baskı cihazlarında da görebilirsiniz.Açılımı dot per inch tir.Anlamı birbiri ile aynı renkte olan pixellerin merkezleri arasında ki uzaklıktır.Ayrıntılar için önemlidir.

DQE:(detective quantum effiency):Benim de anlamakta çok zorlandığım ancak digital radyografide olmazsa olmaz bir değerdir.Bu değer x ışınının okunabilir veriye dönüşmesi yolunda ki maruz kadığı çevrim metodunun sonucuna göre değişir.Çevrimin genel performans ve kalitesini belirten en önemli değerdir.Maksimum değeri yaklaşık %70 dir.
*Bu konu ile ilgili ileriki dönemlerde çevrim teknolojilerinde açıklama yapacağım.

Spasyal Rezolüsyon:Kabaca 1 mm de çözümlenebilen çizgi sayısı olarak ifade edilebilir.Eğer bir görüntüleme tekniğinin spasyal rezolüsyonu üşükse birbirine çok yakın iki kitle bir kitle gibi görünebilir.Micron cinsinden pixel boyutu ve matrikse bağlıdır.Kontrast rezolüsyonu yüksek bir görüntüleme tekniğinde spasyal rezolüsyon un yerini alabilir.

MTF:(modülasyon transfer fonksiyonu)Digital radyografide çevrilen X ışını için mtf önemlidir.MTF aslında spasyal rezolüsyonun kuvvetini temsil eder.Ancak MTF hesabı çıkış sinyalinin giriş sinyalin oranı ile hesaplanır.Burada oranı etkileyen faktörlerin başında çevrim tekniği gelir.Sinüsoidal sinya durumunda kararlı olan sinyal çok fazla bozulmaz ve sağlıklıdır.Ancak bozulan sinyalde giriş ve çıkış arasında çok fark çıkar ve öncelikle doğrudan micron boyutunu etkiler.

şimdilik aklıma gelenler bunlar.Sormak istediğinzi birşey varmı?
*Devam edeceğim
En Üst
hasmedical
01 Feb 10 saat: 06:49
Kayıtlı Üye #843

Üniversite:: ege üniversitesi
CR da bulunan fosfor plate'in yapısı ile DR da kullanılan dedektörün yapısı hakkında bilgi verebilir misiniz?
En Üst
aytserko
02 Feb 10 saat: 10:38
Kayıtlı Üye #3070

En azından bir kişinin konuyla ilgilenmesi çok güzel.Şimdi CR da ki olay bildiğiniz gibi X ışınının fosfor tabaka tarafından absobe edilip tarayıcılar aracılığı ile digital veriye dönüşmesi işi dir.BU işlemin temelinde CR kasetleri ve okuyucular büyük rol oynar.CR ı isterseniz biraz açalım.(siz sorduğunuza göre bilginiz vardır ancak bilmeyen arkadaşlar için biz yinede kısaca açıklayalım)

CR sistemleri ana jenerasyon olarak ikiye ayrılır.mammografi okuma özelliği olanlar ve olmayanlar.Burada ki en önemli nüans budur.Bir alıcının CR ı projelendirirken mammografiyi sisteme dahil edip etmeyeceğine kati suretle karar vermesi gerekir.Mammografi ayrımı hem sistemin maliyetini hem de görüntü kalitesini etkileyen bir faktördür.Mammografi de 25 micron ile 100 micron arasında ki pşxel değeri aranır.Bu kontrast farklarını görebilmek için önemlidir.Ancak genel amaçlı radyoloji görüntülerinde 120 micron ile 200 micron arası değerler aranmalıdır.Genel amaçlı görüntülemede bu değer aralığı ayrıntıların saptanması için yeterlidir.

DR ın CR ın yerini alacağı bir gerçek ancak kullnım alanları biraz farklı.İlk olarak maliyetleri çok farklı.DR ile tek bir röntgen cihazınızı digitalize edip kullanabiliyorken CR ile kasetli çekim yaptığını portable röntgene kadar digitalize edebilirsiniz.Burada iş akışı devreye girer.Özel hastane ve merkezler de DR pek tercih edilmeyecektir.Onlar az paraya çok çalıştırma mantığında oldukları için kaset taşıtarak bunu hallederler.Bunun yanı sıra maliyet.mali boyutu hem DR ı alırken hemde garanti bitiminde bakım anlaşması yaparken kendini gösterir ve DR çok yüksek bir  teknoloji olsa da anlatıldığı gibi fotoğraf çeker gibi hasta çekemezsiniz.Onun da terminolojisinde uyulması gereken kuralları vardır.

Daha fazla uzatmadan toparlayacak olursak CR da ki fosfor ile DR da kullanılan flat panleller çok farklıdır.Ancak burada ki kıstas DQE değeridir ve ne istediğinizi bilirseniz ona göre projelendirebilirsiniz
En Üst
Hasan Sevinç
19 Apr 10 saat: 10:09
Kayıtlı Üye #4301

Üniversite:: istanbul üniv
Merhabalar

Sizinde başta belirttiğiniz gibi sene 2010 ve Dijital panel sistemler yoğun bir şekilde ülkemizde kullanılmaya başlandı. Şu an piyasada Samsung,Dr tech.Varian gibi markalar bulunmakta.Bunların yanı sıra halen bazı kore firmaları gelip demo yaparak sistemlerini tanıtmaktalar.Bu bağlamda bizede geçen hafta geldiler ve sistemlerini tanıtarak demo yaptılar.
    Bildiğim kadarı ile en son sistem olarak Amorf silisyum ve Amorf selenyum kullanılmakta.Benim sizden ricam bu yurt dışı firmaları ile anlaşma yapmadan önce ürünlerin kalitesini neye göre belirleyeceğiz.Bunun için belirli bir kıstas varmıdır.Yani kullanılan malzeme kadar görüntüyü oluşturma zamanı.İşleme tekniği vs.nelere dikkat etmemiz gerekiyor.Ve yukarıda ki güzel açıklayıcı bilgilerinizin dışında yeni bilgilerde varmıdır.Var ise bunlarıda paylaşırsanız çok sevinirim.
Sevgilerimle...
En Üst
aytserko
13 Oct 10 saat: 11:03
Kayıtlı Üye #3070

Merhaba;Sorunuzun üzerinden çok zaman geçmiş ama sanırım  ben atlamışım.Öncelikle bunun için kusura bakmayın.Digital röntgende izinde dediğiniz gibi çok fazla paramettre vardır ve genel kabul DQE değeri yönündedir.En azından sitemin toplam verimliliğini temsil etmek adına bize doğru bilgi veren ana kaynaktır diyebiliriz.iyi çalışmalar
En Üst
m.kilincdemir
26 Dec 12 saat: 16:54
Kayıtlı Üye #6724

Üniversite:: Afyon Kocatepe Üniversitesi
Sayın aytserko;
Bu bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkürlerimi sunarım. Sizin bahsettiğiniz sistemi daha bu sene görebildim ama çok güzel bir sistem olduğunu söylemeliyim. Röntgen teknisyen ve teknikerleri için avantajlı bir durum. En başta kaset derdi yok. Görüntüyü 2 dk gibi kısa bir sürede alıp hemen sistemden onaylayıp gönderiyorsunuz. Özellikle portable röntgenlerde uygulanması akıl karı olur diye düşünüyorum.
Saygılarımla.
En Üst
aytserko
17 Jan 14 saat: 08:14
Kayıtlı Üye #3070

Uzun Bir zaman sonra konuya devam edelim hem de foruma geri dönelim.
Geçen dönemde DR teknolojisi kendisini iyice geliştirdi.Artık Flat Panel Dedektörler hem kablolu hem kablosuz kullnılabilir hale geldi ki bu da o da içerisinde çok esnek bir saha yarattı.Bu gelişimin yanı sıra alternatif çözümler piyasaya girdi.
Konunun başlarında bahsettiğim sintilasyon(bir maddenin üzerine enerji uygulandığında parlama yapması) malzemeleri değişkenlik gösterdi ve bunlarla ilgili de akademik çalışmalar yapıldı.
Amorf Silisyum
Amorf Selenyum
GOS
Bu malzemelerin kataloglarında yanlarında T:1 vs gibi bazı eklerde var ve bunları genelde bu sintilasyon malzemlerine yapılan katıkı malzemelerini temsil ediyor(talyum gibi)
Şu an hemen hemen bütün üreticilerin elinde Sezyum İyodür CSI dedektörler mevcut ve dünyada kabul gören malzeme bu.Alternatifi ve daha ekonomik olanı ise Gadolinyum(GOS).Bu iki mazleme aile yapısı olarak aynı olsada kristal yapıları ve dizilimleri farklı.
CCD den bahsetmiştim.Ne mutlu ki CCD lerin geniş alan röntgen uygulamalarında verimli olmadığı kurumlar tarafından görüldü ve tercih edilmedi.Haliyle pazardan çekildirler.
Son yazımdan bu yana o kadar çok şey değişti ki sanırım toparlayamıyorum.
Bu konuda ve radyoloji hakkında diğer konularda yazmak isteyen arkadaşlara yardımcı olmaya her zaman hazırım.
Ayrıca hastanede biyomedikal hizmeti veren arkadaşlardan eğer ellerinde var ise Flat Panel dedektörlerle ilgili kullnıcı kitabı yada manual arşivim için çok işime yarar.
herkese iyi çalışmalar
En Üst

Hızlı Geçiş:     En Üst

Bu konuyu uzaktan oku: rss 0.92 Bu konuyu uzaktan oku: rss 2.0 Bu konuyu uzaktan oku: RDF