Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın'ın ''Rüya Projem'' olarak adlandırdığı İleri Biyomedikal Araştırma Merkezi'nin projesi, Nobel Tıp Ödüllerini belirleyen İsveç Karolinska Enstitüsü'nün katkılarıyla tamamlandı.

AÜ Rektörü Prof. Dr. Akaydın, düzenlediği basın toplantısında, 41 bin metre kare kapalı alana sahip binanın 12 bin metre karesinin AB tarafından kabul edilen en son standartlara sahip biyomedikal AR-GE laboratuvarı olacağını söyledi.
Orta doğu ve Balkanlar'ın en iyi araştırma merkezinin kurulacağını vurgulayan Akaydın,rek40935.jpg bunu ''Rüya projem'' olarak adlandırdı. Binanın projesinin Karolinska Enstitüsü'nün katkısıyla Desingn and Health Research Center'ın 60 kişilik uzman ekibi tarafından çizildiğini dile getiren Akaydın, 1,5 milyon avroluk maliyetin Prof. Dr. İhsan Doğramacı'nın katkısıyla karşılandığını söyledi. Binada, AÜ Tıp Fakültesi Hastanesinin tüp bebek, göz, deney hayvanları, anjiyografi, patoloji gibi birçok ünitesinin bulunacağını anlatan Akaydın, AR-GE laboratuvarında mikrobiyolojik, doku kültürü ve gen araştırmalarının yapılacağını kaydetti.
 
Bu tür laboratuvarların metre karesinin Avrupa'da 650-700 avrodan kiralandığını belirten Akaydın, teknoparkın uzantısı olacak binanın tamamının 100 milyon dolara mal olacağını ve kaynağın bulunması durumunda hemen başlanacak inşaatın 1,5 yılda tamamlanacağını dile getirdi. Akaydın, projenin maliyetinin Antalya'nın dinamikleriyle karşılanamayacağını, hükümetin desteğinin şart olduğunu kaydetti. Binanın Avrupa araştırma fonlarının Türkiye'ye çekilmesine aracı olacağını belirten Akaydın, Avrupa'dan üst düzey bilim adamlarının çalışma yapmak üzere Antalya'ya davet edileceğini sözlerine ekledi.

AÜ'NÜN YENİ İMAJI
Proje çizimlerini Akaydın'a teslim eden Desingn and Health Research Center Başkanı Prof. Dr. Alan Dilani de, 2 yılda tamamlanan projenin AÜ'nün yeni imajı olacağını söyledi. Projenin hayata geçmesiyle merkezin bölgenin en iyi araştırma merkezi olacağını kaydeden Dilani, ''Orta doğuda benzer bir bina yok. Bu binada gen terapilerinin nasıl ticari hale getirileceğine çalışılacak'' dedi. Prof. Dr. Dilani, personelin psikososyal açıdan desteklenmesi için bina planında gerekenlerin yapıldığını kaydetti.

Karolinska Enstitüsü'nün Hücre ve Gen Tedavileri Merkezi'nin Türk Koordinatörü Prof. Dr. Sirac Dilber de, bu tür merkezlerin ülke ekonomilerine yaptığı katkıya dikkat çekti. Dilmer, Karolinska Enstitüsü'ne araştırma yapılması için dışarıdan yılda 600 milyon avro kaynak aktarıldığını kaydetti.
Kaynak = www.haber7.com

Makale No: 327|Yorum Oku/Yaz:| Tarih: 03 Oct 06 | Yayinlayan :Yasin Çağan | Gönder | yazdırYazdır |  LAN_NEWS_24Kaydet   
e107 CMS sistemi kulanılarak yapılmıştır ve yayınlanan materyaller GNU Genel Kamu Lisansı ile korunmaktadır.

Theme created by Free-Source.net
Tarama süresi :0.1889saniye,0.0990bu sorgu için.VT sorguları :24. Bellek Kullanımı :2,226kb